Ovčije boginje, poznate i kao varičele, često se javljaju, posebno među malom decom, ali mogu uticati na sve uzrasne grupe. Obično prolaze same od sebe u roku od sedam dana, bez potrebe za specifičnim medicinskim tretmanom.

Varičele su izazvane virusom zoster (VZV) i predstavljaju izuzetno zaraznu infekciju. Iako simptomi mogu biti neprijatni, većina dece se oporavi u prva dva tjedna.

Obično se javljaju blagi simptomi (uz svrab koji može uzrokovati nelagodu i nesanicu), uključujući groznicu, umor, glavobolju i osip u obliku karakterističnih boginja koji se pojavljuju širom tela (mogu biti prisutne na dlanovima, jeziku i kapcima).

Većina slučajeva ove izrazito zarazne infekcije se javlja kod predškolske dece ili u ranim fazama osnovnog školovanja.

Boginje – simptomi i izgled: Kako prepoznati boginje kod dece i odraslih

Boginje su viralna infekcija koja obično počinje simptomima sličnim prehladi, poput malaksalosti, glavobolje i blage temperature. Nakon što se ovi simptomi pojave, obično za dan-dva, osip karakterističan za boginje počinje da se javlja.

Karakteristični simptomi boginja su crveni osip u obliku sitnih bubuljica ili ujeda insekata. Obično se prvo pojavljuju na stomaku, leđima i licu, a zatim se šire po celom telu, uključujući skalp glave, usta, ruke, noge i genitalije.

Osip boginja se javlja u talasima tokom perioda od dva do četiri dana, praćen intenzivnim svrabom. Nakon toga, osip se razvija u plikove ispunjene infektivnom tečnošću (vezikule). Kada ovi plikovi pucaju, nastaju otvorene rane koje se vremenom prekrivaju krastama.

Svi stadijumi osipa (crvenilo, plikovi i kraste) mogu biti prisutni istovremeno. Kod dece sa oslabljenim imunitetom ili kožnim problemima, kao što je ekcem, osip može biti intenzivniji. Ipak, ne postoji pravilo – neka deca razviju samo nekoliko boginja, dok druga mogu imati obilniji osip.

Ovčije boginje: Simptomi, prenošenje i važnost vakcinacije

Ovčije boginje su uzrokovane varičela-zoster virusom (VZV). Nakon što se boginje prebole, stvara se doživotni imunitet. Ipak, VZV ostaje u stanju mirovanja u nervnom sistemu. Kod otprilike 25% ljudi koji su preležali boginje, virus može kasnije u životu ponovno da se aktivira kao bolni osip na koži ili kao herpes zoster.

Vakcinacija dece protiv ovčijih boginja značajno smanjuje verovatnoću razvoja herpes zostera u kasnijem životu.

Kako se prenose ovčije boginje?

Ove boginje su visoko zarazne. Većina dece ima velike šanse da se zarazi ako su u kontaktu s inficiranom braćom ili sestrama (osim ako su vakcinisani ili prethodno preboleli infekciju). Simptomi se obično pojavljuju otprilike 2 nedelje nakon izlaganja virusu, mada taj period može varirati od 10 do 21 dana.

Osoba zaražena ovčijim boginjama može preneti zarazu:

  • Kapljičnim putem, kašljanjem ili kijanjem
  • Putem pljuvačke ili tečnosti iz vezikula (plikova)

Ovčije boginje su zarazne dan ili dva pre nego što se pojave karakteristični osipi, a zaraznost traje sve dok se rane ne prekriju krastama, što je obično oko 7 dana nakon prvih simptoma.

Virus može preživeti u vazduhu nekoliko sati, te postoji mogućnost zaraze boravkom u prostoriji u kojoj je obolela osoba nedavno boravila. Virus ne može preživeti na površinama poput posteljine, stolova ili igračaka.

Osoba s herpes zostera može preneti ovčije boginje nekome ko nije vakcinisan ili nije preležao infekciju, ali ne može preneti samo herpes zoster.

Ovčije boginje kod dece: Saveti o lečenju i prevenciji

Ovčije boginje su izuzetno zarazne i mogu znatno uticati na imunitet deteta. Prilikom obolelosti, preporučuje se da dete ostane kod kuće sve dok boginje ne prestanu da izbijaju i dok se kraste u potpunosti ne osuše, što obično traje između 2 do 3 nedelje. Konsultacija sa pedijatrom je važna kako bi se odredilo sigurno vreme za povratak deteta u kolektiv.

Šetnja napolju je moguća nakon dve nedelje od početka bolesti, ali izlaganje suncu treba izbegavati u prvim nedeljama zbog negativnog uticaja UV zraka na kožu zahvaćenu virusom. Sunčanje je preporučljivo tek nakon potpunog sušenja i otpadanja krasta.

Rizične grupe koje podrazumevaju veće komplikacije od ovih boginja su trudnice, novorođene bebe i osobe sa oslabljenim imunitetom.

Prilikom posete zdravstvenoj ustanovi sa zaraženim detetom, obavezno obavestite osoblje o sumnji na ovčije boginje kako biste sprečili potencijalnu zarazu drugih.

Prevencija ovčijih boginja je moguća vakcinacijom, koja pruža doživotni imunitet. Vakcina protiv varičela dostupna je u Srbiji od 2010. godine, primenjuje se u dve doze sa minimalnim razmakom od 6 nedelja i može se dati detetu nakon prve godine života. Čak i nakon infekcije, prva doza vakcine u roku od dva dana može biti efikasna.

Dijagnoza ovčijih boginja najčešće se postavlja na osnovu karakterističnog osipa. Konsultacija sa pedijatrom je važna ako postoji sumnja na ovu bolest radi adekvatnog tretmana i sprečavanja potencijalnih komplikacija.

Kako se leče ovčije boginje: Saveti i Tretmani

Ovčije boginje su virusno oboljenje koje zahteva poseban pristup lečenju.

Lekovi i Terapija

Antibiotici nisu efikasni u borbi protiv ovog virusa. Međutim, ako dođe do infekcije rana na koži, može biti potrebno njihovo korišćenje. Pedijatar može preporučiti antivirotik (poput aciklovira) za decu podložnu komplikacijama, uzimajući u obzir faktore kao što su uzrast, zdravstveno stanje i vreme početka terapije.

Nikada ne davati aspirin ili acetilsalicilnu kiselinu deci sa ovčijim boginjama jer to može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.

Olakšavanje kod svraba

  • Korišćenje hladnih obloga ili mlakih kupki svakih 3 do 4 sata u prvih nekoliko dana može ublažiti svrab. Dodavanje sode bikarbone ili kupke sa žitaricama takođe može pomoći.
  • Tapkanje tela peškirom umesto trljanja pomaže u smanjenju iritacije kože.
  • Krečno mleko se može naneti na regije zahvaćene boginjama (izbegavajte blizinu očiju).
  • Konsultacija sa zdravstvenim stručnjakom o proizvodima koji se mogu koristiti na osetljivim delovima tela.

Prevencija češanja i infekcija

  • Stavljanje rukavica ili naglavaka na ruke deteta tokom spavanja može sprečiti nesvesno češanje.
  • Redovno skraćivanje i čišćenje noktiju deteta je važno.
  • Često kupanje i pranje kose blagim sredstvima može sprečiti iritaciju kože i infekcije.
  • Kod pojave plikova u ustima, davati detetu hladne, meke, blendirane namirnice.

Kada se obratiti lekaru

Konsultujte lekara ako dete doživi:

  • Temperaturu višu od 38.9ºC koja traje duže od 4 dana.
  • Novi nalet temperature nakon nekoliko dana.
  • Kašalj ili teškoće s disanjem.
  • Infekciju ili bol u području osipa.
  • Glavobolju, pospanost, ili zbunjenost.
  • Povraćanje ili izraženo loše zdravstveno stanje.

Trudnoća i ovčije boginje

Trudnice mogu razviti teže oblike ovčijih boginja. Većina žena je zaštićena antitelima od ovog virusa, ali ako niste sigurni, provera krvi može dati odgovore. Vakcinacija ili posebne injekcije mogu biti preporučene u ovom slučaju.

Ožiljci od boginja

Agresivno češanje može uzrokovati ožiljke. Postoje različiti načini za tretiranje ožiljaka, uključujući i prirodne preparate poput ulja od divlje ruže koje može poboljšati izgled kože.